17889

Araç buzdolabı tıpkı evimizdeki buzdolabı gibi çalışırlar. Soğutma sistemi tamamen aynı prensipte olup sadece kompresörü farklıdır.

Araç buzdolabı tıpkı evimizdeki buzdolabı gibi çalışırlar. Soğutma sistemi tamamen aynı prensipte olup sadece kompresörü farklıdır.

 

Ev tipi buzdolabındaki gibi, kompresör, kondanser, dryer, kılcal boru, evaporatör ve eşanjörder oluşur. Bazı ürünlerde kondanser fanlıdır. Ürünlerin içlerinde 50 ile 100 gram arasında R134a soğutucu gaz akışkan bulunur. Söz konusu soğutucu gaz akışkan yanıcı veya zehirli değildir.

 

Kompresör ile sıkıştırılan gaz Kondanser’e gönderilir, kondanserde gaz üzerinde bulunan ısıyı dış ortama atar. Kondanser verimliliğini artırmak için hava akımını Fan motoru kullanarak artırırlar. Özellikle dar alanlarda, küçük hacimli ve yüksek verimli kondanserler tercih edilir. Kondanserden ısı dışarı atıldıktan sonra gaz akışkanın basıncı kılcal ile düşürülerek, evaporatöre getirilir. Evaporatörde düşük basınçlı gaz buharlaşarak ortamdan ısıyı emer. Ortamdan ısı emen gaz akışkan kompresöre emilerek aktarılır. Kompresörde tekrar basıncı yükseltilerek Kondanser’e yüksek basınçta basılır. Döngü bu şekilde devam eder. Sistem kapalı sistem olarak çalışır.

 

Evimizdeki gibi 220Volt 50Hz araba veya araç içinde bulunmadığından alternatif akımla değil, 12 veya 24Volt Doğru akımla çalışırlar.

 

Bu kompresörlerin üzerlerinde çalışma gerilimlerini kendi kendine otomatik olarak ayarlayabilecek ayrıca bir elektronik kart bulunmaktadır. Bu kart sayesinde giriş gerilimi ister 12 Volt olsun ister 24 Volt olsun kendiliğinden otomatik olarak çalışmasını ayarlar. Sadece çekilen akım değişir. Kompresör gücü sabit olduğundan 24Volt ile 2,5 amper, 12 Volt ile 5 Amper akım çeker.

 

Özellikle uzak mesafeden kablo bağlantısı yapacaksanız ve imkanınız varsa cihazınızı 24 Volt ile çalıştırmayı tercih edin.

 

Kompresör içindeki elektrik motoru 3 fazlı motor gibi çalışır. Bu nedenle, özellikle ilk kalkış anında demeraj akımı oluşmaz. Yani evimizdeki buzdolabında olduğu gibi, her çalışmaya başladığında, normal akımın 7 ile 10 katı arasında olan kalkış akımı oluşmaz. Bu da doğal olarak Güneş paneli ve Akü üzerinden çalışmasına da imkan sağlamış olur.

 

Üstten kapaklı araç buzdolabı hem soğutucu hem de dondurucu olarak çalışacak şekilde tasarlanmıştır. Yan duvarlarının tamamı evaporatör olarak çalıştığından, termostat üzerinden yapılacak olan ayar ile rahatlıkla dondurucu olarak da çalıştırılabilir.