10185

Araç buzdolapları için enerji tasarrufu önerileri, üreticiler tarafından düzenlenen araç buzdolabı kullanma kılavuzları içinde yer almaktadır. Aşağıda temel olarak uyulması gereken öneriler bulunmaktadır.

Araç buzdolapları için enerji tasarrufu önerileri, üreticiler tarafından düzenlenen araç buzdolabı kullanma kılavuzları içinde yer almaktadır. Aşağıda temel olarak uyulması gereken öneriler bulunmaktadır.

 

Bu önerilerin dışında da kullanıma dikkat ederek araç buzdolabında enerji tasarrufu yapılabilir.

 

Araç buzdolabının iyi havalanabilen ve doğrudan güneş ışığından korunmuş gölge bir yere yerleştiriniz. Güneş ışığı araç buzdolabını ısıtabilir. Bu da daha uzun süre devrede kalmasına sebep olabilir.

 

Yeni pişmiş veya ısıtılmış sıcak yiyeceklerin soğumasını bekledikten sonra araç buzdolabının içine yerleştirin.

 

Araç buzdolabının kapısını gereksiz yere açıp kapatmayın.

 

Araç buzdolabının kapısını gereksiz yere uzun süre açık tutmayın.

 

Araç buzdolabının evaporatör yüzeyinde buz tabakası oluşursa, oluşan buzu eritip, araç buzdolabını temizledikten sonra tekrar çalıştırın. Mümkünse içinden çıkardığınız gıdaları bu işlem süresi boyunca başka bir araç buzdolabı içine koyup ısınmasını engelleyin.

 

Gereksiz yere aşırı soğuk değerlere araç buzdolabınızı ayarlamayın. Aşırı fazla soğukluk değerlerine ulaşmak ürünün gereksiz Enerji tüketmesine sebep olacaktır.

 

Bir diğer önerimiz ise, araç buzdolabının güneş paneli ile çalıştırılmasıdır. Böylece aracınız durduğu zamanlarda, akünün boşalmamasını sağlayabilirsiniz.

 

 

Genellikle, araç buzdolabı imalatçıları tarafından, araç buzdolabı güneş paneli ile nasıl çalıştırılır adıyla detaylı olarak güneş paneli ile araç buzdolabının nasıl çalıştırılacağı, araç buzdolabı kullanma kılavuzunda anlatılmaktadır.

 

Standard güneş paneli uygulamalarında olduğu gibi, güneş paneli ile akü doldurulur. Akü’de depolanan enerji ile araç buzdolabı çalıştırılır. Hangi güçteki araç buzdolabına nasıl bir akü seçileceği, Güneş Paneli & Akü Seçim Tablosu içinde izah edilmektedir.

Oluşacak olan mesafeye göre hangi kesitte kablo kullanılması gerektiği ise Kablo Kesit & Uzunluk Seçim Tablosu içinde bulunmaktadır. Tüm bu bilgiler Araç buzdolabı Kullanma kılavuzu içinde yer almaktadır.